Geleceğini Kuran Genç Kadınlar Projesi

Geleceğin Modacılarının Aldıkları Eğitim Sonrası Tasarımları Defile ile Tanıtıldı

GÜNTİAD’ın proje ortağı olduğu ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın yürütücüsü olduğu Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Temsilciliği ve Sabancı Vakfı tarafından“Geleceğini Kuran Genç Kadınlar Projesi Hibe Programı” kapsamında desteklenen “NEET Kadınların İşgücü Piyasasında Dayanıklılığının Geliştirilmesi” projesi çerçevesinde “Moda Tasarım” ve “Aşçı Yardımcılığı” eğitimi alan genç kadınlarımızın yaptıkları tasarımları ve yöresel yemek ikramlarını paylaştığı bir etkinlik düzenlendi.

Diyarbakır Gastroinovasyon Merkezi’nde düzenlenen defileye; UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton, Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, Diyarbakır Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Faysal Yaşa, Diyarbakır İŞKUR İl Müdürlüğü Şube Müdürü  Erhan Yüksekol ve DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, GÜNTİAD Genel Sekreteri Taha Ülgen ve Yönetim Kurulu üyelerimiz Salim Alsaç, Şahin Çelik ve Devrim Çakmakçı ile kentin birçok stk temsilcisi katılım sağladı.

Ne eğitimde ne istihdamda yer alan genç kadınlar; teknik eğitimlerin yanı sıra haklara erişim, kadın-erkek eşitliği, iletişim ve girişimcilik konularında da eğitimler aldı.

Yaklaşık dört ay süren temel kalıp, çizim ve bilgisayarlı moda tasarım eğitim programlarını başarıyla tamamlayan ve 1,5 aydır atölyede kendi tasarımlarını hazırlayarak üreten kursiyerler, gerçekleşen defilede tasarımlarını sergileme fırsatı buldu.

Etkinlikte ilk olarak konuşan DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, “2018 yılında göreve geldiğimizde oda olarak bu binada hizmet veriyorduk. 5 yıllık süre içinde yeni hizmet binamızı yaptık ve 150 yıllık bu tarihi bina ile hemen karşısında yer alan ikiz tarihi binayı girişimcilik, mesleki eğitim ve gastronomi alanlarında işlevlendirmeyi başardık. Tabi ki sadece yapılar inşa etmek ve işlev vermek yeterli değil. 2023 yılı merkezlerimiz bünyesinde pek çok etkinliğe ev sahipliği yaptığımız yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde işbirliklerimizi geliştirdiğimiz bir yıl oldu. Bugünde bu çalışmalardan birinin sonuçlarını sizlerle paylaşıyoruz. Moda tasarım alanında 3 dönem eğitim programı düzenledik ve 45 kişi eğitim programlarımızdan mezun oldu. 16 gencimiz bugün 1,5 aylık bir emeğin sonucunda hazırladıkları kıyafetleri bizlerle paylaşacaklar. Çok ciddi emek verdiler ve bizler de çalışmalarına destek verdik ortaklarımız ile birlikte" dedi.

100'e yakın kadın istihdam edildi

Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, “2024 itibarıyla üçüncü yılına girdiğimiz Geleceğini Kuran Genç Kadınlar projesinde eğitimler, mentorluk ve hibe programımız yoğun bir şekilde yoluna devam ediyor. Eğitim faaliyetlerimizle, pilot illerimiz olan Adana, Diyarbakır ve İzmir’de 33 eğitim programı ile 800 NEET genç kadına ulaştık, 100’e yakını da işe girdi. Eğitimler süresince çok sayıda yerel paydaşla iş birliği yaptık. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası da Diyarbakır’daki önemli paydaşlarımız arasında yer alıyor. Bu kapsamda Diyarbakır’da gerçekleştirdiğimiz eğitimlerden biri olan moda tasarımı eğitiminin ardından kendi çizdikleri tasarımları titizlikle hazırlayıp defileyi organize eden genç kadınlar, eğitimlerin başarılı sonuçlarını açıkça bizlere gösteriyor”  diye konuştu.

"Eğitimlerimiz meyve verdi"

UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton "Mesleki eğitim,  ne eğitimde ne istihdamda yer alan genç kadınların iş gücüne katılmasına yardımcı olabilecek bir köprüdür. Nitelikli etkileşim uzmanı, aşçı yardımcılığı ve moda tasarımcılığı gibi yüksek talep gören mesleklerde verdiğimiz odaklı eğitimlerin, Diyarbakır'da şimdiden meyve vermeye başladığını görmekten mutluluk duyuyoruz." dedi.

Defilenin ardından, Geleceğini Kuran Genç Kadınlar projesi kapsamında gerçekleştirilen gastronomi eğitimine katılan NEET genç kadınların sunumuyla hazırlanan yemekler katılımcılara ikram edildi.