Dernek Başkanımız Ekonomist'e Konuştu


Dernek Başkanımız Ekonomist'e Konuştu

Diyarbakır Bismil’de 20 yıl önce kurulan Jiber Tekstil, bugün Doğu ve Güneydoğu’da 26 mağazası ve yıllık 40 milyon TL cirosu ile önemli bir marka. Şirket ihracat yoluyla dünyaya açılmayı hedefliyor. Jiber Tekstil, başta Irak ve İran olmak üzere Yunanistan, Makedonya, İran, Polonya ve Azerbaycan pazarına girmeyi planlıyor. Mağaza sayısının da 2023’te 70’e ulaşması hedefi bulunuyor.

Referandumdan sonra piyasada bir kıpırdanma olsa da hala geçmiş yıllara göre önemli oranda daralan bir pazar olduğunu ifade eden İhsan Oğurlu, “Biz bu daralmayı ihracatla telafi edeceğiz. Başta Irak ve İran olmak üzere, Ürdün, Kuveyt, Yunanistan, Kazakistan, Makedonya, Polonya ve Azerbaycan pazarlarına gireceğiz” diye konuşuyor. Önümüzdeki beş yıl içinde yurtiçi ve yurtdışındaki mağaza sayılarını 70’e yükseltmeyi ve cirolarındaki ihracat payını yüzde 50’ye çıkarmayı amaçladıklarını dile getiren Oğurlu, “Türkiye’deki mağazalarımız yine Doğu ve Güneydoğu illerinde olacak. Çünkü diğer bölgelerde zaten bir doymuşluk var. Bizim bölgemizde ise iç giyim konusunda açık var” diyor.


“Gelmekten çekinenler için İstanbul’da show room açtık”
İki ay önce Türkiye’nin iç giyim borsası sayılabilecek İstanbul Yeşildirek’te bir show room açtıklarını anlatan İhsan Oğurlu, “Bu sayede bölgedeki olaylar nedeniyle Diyarbakır’a gelmekten çekinen yerli ve yabancı müşterilerimizi İstanbul’da ağırlamaya başladık” diyor. Bölgede sanıldığının aksine, yaşamın batıdaki gibi devam ettiğini ancak oluşan imaj nedeniyle gerek yatırımcıların gerekse turistlerin doğuya gelmekten vazgeçtiğini ifade eden Oğurlu, “Bölgemizin potansiyeli çok yüksek. Ancak işsizlik yüzde 20 seviyelerinde. Özellikle tekstil sektörü işsizliğe ve kötü ekonomiye çare olabilir” diye konuşuyor.

http://www.ekonomist.com.tr/haberler/doguda-buyudu-dunyaya-acilacak.html