COVİD-19 TEKSTİL SEKTÖRÜNÜ OLUMSUZ ETKİLEMEKTEDİR


COVİD-19 TEKSTİL SEKTÖRÜNÜ OLUMSUZ ETKİLEMEKTEDİR

Tüm dünyada hayatı durdurma noktasına getiren Covid-19 salgınının ekonomiye ve özelde tekstil sektörüne etkilerini değerlendiren GÜNTİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Dalkıran Abori Dergisi'ne alınacak tedbirlerle ilgili önerilerini sundu.

Dalkıran, işverenlerle ilgili teşvik sürecinin dondurularak bu amaçla tüm borçlar için faizsiz destek sunalması gerektiğini, yine banka kredilerinin tamamının dondurulup devlet tarafından ödenme garantisi verilmesi gerektiğini belirtti. Özellikle tekstil sektörünün iptal edilen siparişlerle üretimde durma noktasına gelebileceğini hatırlatan Dalkıran bazı önerilerini şöyle devam ettirdi;

Süreç içerisinde ödeme zamanı gelecek çekler ile ilgili bir fon oluşturulmalıdır. Üretimi tamamlanmış ya da yarı mamul ürünlerden iptal edilmiş siparişler için ayrıca bir fon oluşturulması gerekmektedir.
İşçilerle ilgili kısa çalışma ödeneği yönetmeliğindeki kısıtlayıcı tüm maddeler geçici olarak kaldırılıp, tüm işçileri kapsayacak şekilde revize edilmelidir. İŞKUR, işbaşı ve mesleki eğitim kapsamındaki tüm kursiyerlerin mağduriyetini giderecek şekilde yeni çerçeve oluşturulmalıdır. Bu geçici süreci, kamu ve özel sektörün el birliğiyle atlatacağına inanıyoruz.

Haberin devamı için:https://www.ekoabori.com/guntiad-koronavirus-sektoru-olumsuz-etkiledi-faizsiz-destek-ve-borclari-dondurulmali/